Blogg Okategoriserad

Det rätta sättet att mäta effekten av coaching

Av

I dagens Personal & Ledarskap berättar Anna Ohlström om hur de mäter effekten av coaching på Stockholms Sjukhem.

”-De chefer som har fått coachning får en högre rejting i medarbetarundersökningar” säger hon. 

Det är både strålande och väldigt enkelt.  Om de chefer som får coaching utvecklas mer som chefer än de chefer som inte får coaching så har coachingen ett värde. I annat fall är coachingen både pengar och tid i sjön, åtminstone ur organisationens perspektiv.

Så har vi utvärderat chefsutveckling sen fem år tillbaka. En bra chefsutbildning ger chefens medarbetare mer energi och mer tydlighet: den kombination som vi kallar Engagemang. På det sättet har vi kunnat visa företag vilka utbildningar som fungerar, och vilka som inte gör det.

Dags att göra samma sak med coacher?

Dela inlägget

Upptäck vår ordlista för medarbetar- och kundundersökningar

Vår ordlista är skapad för att hjälpa dig navigera i världen av medarbetar- och kundundersökningar, särskilt inom B2B SaaS. Här hittar du tydliga och lättförståeliga förklaringar av viktiga begrepp, metoder och termer som är avgörande för att förstå och förbättra medarbetar- och kundupplevelsen. Oavsett om du är ny inom området eller vill fördjupa dina kunskaper, ger vår ordlista dig insikterna du behöver för att fatta välgrundade beslut och driva framgångsrika initiativ.

Smart och aktiverande plattform

Vill du veta mer om Brilliant och hur vi kan hjälpa er att stärka era kund- och medarbetarrelationer? Boka en demo med en av våra experter och få värdefulla insikter som är enkla att agera på.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev